Pirmasis tarptautinis Vaclovo Daunoro vardo operos festivalis – Žagarėje ir Joniškyje

Atgal

Pirmasis tarptautinis Vaclovo Daunoro vardo operos festivalis – Žagarėje ir Joniškyje

2023-07-15

Rugpjūčio 3 ir 5 dienomis pirmą kartą Joniškio krašte, o ir Lietuvoje, rengiamas tarptautinis iš Žagarės kilusio legendinio operos artisto, boso Vaclovo Daunoro vardo operos festivalis. Renginys skirtas neeilinio likimo, pasaulinio garso operos solisto, kraštiečio Vaclovo Daunoro atminimui ir operos žanro sklaidai regione.
       Festivalis prasidės operos grando gimtinėje – Žagarėje rugpjūčio 3-ąją. Žagarės kultūros centre 18 val. vyks Vaclovui Daunorui atminti skirta konferencija, kurioje naujai per laiko perspektyvą bus aptarta muzikologės Jūratės Katinaitės sudaryta knyga „Karalių kuria aplinka“, vyks režisierės Jadvygos Janulevičiūtės dokumentinio filmo „Kur tas šaltinėlis“, sukurto 1975 m., peržiūra, bus eksponuojami V. Daunoro operų personažų kostiumai.
       Žagarėje vyksiančią festivalio dalį vainikuos Žagarės Miesto aikštėje vyksiantis festivalio atidarymo koncertas. Jame skambės įvairių kompozitorių arijos ir duetai iš operų ir operečių, kurias atliks jauni, tačiau jau žinomi Kauno valstybinio muzikinio teatro solistai: Ieva Goleckytė (sopranas), Andrius Apšega (baritonas) ir Joris Rubinovas (bosas). Jiems akompanuos tarptautinių konkursų laureatė, VDU Muzikos akademijos docentė, iš Joniškio kilusi Beata Vingraitė-Andriuškevičienė. Festivalio atidarymo koncertas skelbia žinią: į gimtąjį Maestro Vaclovo Daunoro kraštą, kurį jis taip mylėjo ir garsino visame pasaulyje, grįžta jaunoji karta su skambiais balsais ir garbinga misija – garsinti Maestro atminimą naujai užgimstančio festivalio kontekste.     
         Rugpjūčio 5-ąją 18 val. Joniškyje, Joniškio „Aušros“ gimnazijos parke, vyks tarptautinė festivalio programa, sudaryta iš dviejų dalių: Gala koncerto „Vaclovo Daunoro operų arijos“ ir Gražiausių operos arijų koncerto. Išgirsime garsiausias klasikinių operų arijas, kurias atliks tarptautiniu lygmeniu žinomų solistų komanda iš kaimyninių šalių: Latvijos, Ukrainos, Baltarusijos ir žinoma, Lietuvos. Koncertą ves ir apie Vaclovą Daunorą prisiminimais bei patirtimi dalinsis žinomiausias Lietuvos bosas – Liudas Mikalauskas, kuriam teko garbė ne tik bendrauti, bet ir dainuoti su žymiuoju Maestro. Pirmoje koncerto dalyje girdėsime žinomiausias Vaclovo Daunoro repertuaro arijas iš G.Verdi, W. A. Mozart, Ch. Gounod, D. Rossini operų, kurias dainuos Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistas Liudas Mikalauskas (bosas) ir Kyjivo (Ukraina), Ostravos (Čekija) operos teatrų solistas Andrej Bestchastny (bosas). Koncerte girdėsite ir žinomiausias lietuvių liaudies dainas: „Kur bakūžė samanota“ bei „Barė man tėvelis“, iš Joniškio kilusio kompozitoriaus Algimanto Raudonikio legendinę dainą „Kur balti keliai“ – tai neatsiejama V. Daunoro repertuaro dalis, susijusi tiek su jo karjeros pradžia, tiek ir su pasaulyje garsintu Lietuvos vardu. Solistui Liudui Mikalauskui fortepijonu akompanuos iš Joniškio kilusi, nepraleidžianti nė vienos galimybės prisidėti prie savo krašto garsinimo, pianistė, tarptautinių konkursų laureatė, VDU Muzikos akademijos docentė Beata Vingraitė-Andriuškevičienė.
       Antroje koncerto dalyje skambės garsiausios operų arijos, kurias atliks svečiai iš Latvijos nacionalinio operos teatro: Raimonds Bramanis (tenoras) ir Juris Vizbulis (tenoras). Vyrišką solistų kompaniją savo balso skambesiu papuoš tarptautinių konkursų laureatė, nuostabus sopranas – Margarita Levchuk (Baltarusija), kuri šiuo metu yra priversta gyventi svečioje šalyje dėl Baltarusijos valdžios nemalonių ir grasinimų.
       Tarptautinį operos festivalį Joniškyje ves ir svečius pristatys solistas Liudas Mikalauskas, o jiems akompanuos scenos profesionalai – orkestras „Vilniaus simfonietta“ ir jo charizmatiškasis dirigentas Vytautas Lukočius.
 
 
 
        Festivalio organizatorius – Joniškio kultūros centras, partneris – Žagarės kultūros centras. Festivalio atlikėjų prodiuseris – Valdas Andriuškevičius. Festivalį finansuoja: Lietuvos kultūros taryba ir Joniškio rajono savivaldybės administracija.
        Visi festivalio renginiai – nemokami. Svarbi detalė: Joniškyje festivalis vyks atvirame ore, dėl prognozuojamos nemažos žiūrovų auditorijos, siūloma turėti sulankstomas kėdutes ar pledukus patogiai atsisėsti (sėdimų vietų gali trūkti).
      
__________________________________
 
         Vaclovas Daunoras (1937–2020) – vienas ryškiausių artistų Lietuvos operos scenos istorijoje, charizmatiškas, unikalaus tembro bosas, nepaprastai įtaigus operos vaidmenų atlikėjas. Stažavosi viename garsiausių, prestižiškiausių pasaulio operos centrų – Milano „La Scala“ teatre – ir 1967 m. debiutavo jo scenoje kartu su garsiuoju Luciano Pavarotti. 1971 m. tarptautiniame aukščiausio meistriškumo Tulūzos dainininkų konkurse Prancūzijoje V. Daunoras laimėjo Didijį prizą. Daugiau nei tris dešimtmečius V. Daunoras dainavo Lietuvos operos ir koncertinėse scenose, o Lietuvai atgavus nepriklausomybę išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas. 1995 m., būdamas 58-erių, debiutavo prestižiniame Niujorko „Metropolitan Opera“ teatre. Šiame teatre dainavo 10 sezonų, suvaidino 205 spektakliuose. 2005 m. šio teatro scenoje baigė karjerą. Gyvenimo saulėlydį pasitiko Lietuvoje, Vilniuje. Palaidotas Vilniaus Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje. Per visą karjerą kaip artistas gastroliavo Bulgarijoje, Lenkijoje, Čekoslovakijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, JAV, Kanadoje, Egipte, Belgijoje, Japonijoje ir kt.
         V. Daunoras Lietuvoje ir kitų šalių teatruose sukūrė dešimtis vaidmenų, iš kurių reikšmingiausi – Pilypas II ir Didysis inkvizitorius (G. Verdi operoje „Don Karlas“), Borisas Godunovas (M. Musorgskio „Borisas Godunovas“), Mefistofelis (Ch. Gounod „Faustas“), Don Bazilijus (G. A. Rossini „Sevilijos kirpėjas“), Eskamiljas (G. Bizet „Karmen“), Monteronė (G. Verdi „Rigoletas“), Margiris (V. Klovos „Pilėnai“) ir kt.
       Operos grandas V. Daunoras, gimęs ir augęs Žagarėje, niekada neužmiršo savo šaknų. Iš čia keturiolikmetis pėsčiomis išėjęs į Vilnių, vėliau – į platų pasaulį, lavinti savo talento, gyvenimo saulėlydyje nesyk buvo čia sugrįžęs. 2019 m. per Žagarės Vyšnių festivalį aplankęs gimtąją Žagarę ir priimdamas Joniškio Garbės piliečio regalijas graudinosi: „Dešimt metų dainavau „Metropolitan Opera“, o dabar ašaros spaudžia akis. Jau jokių klystkelių nebebus, tik viena meilė Žagarei, mano Žagarėlei...“. „Aš norėčiau gyventi ilgai ir pasidžiaugti savo džiaugsmu, nes dažnai džiaugiausi kitų džiaugsmais. Daug turėjau kovoti, kad užsienio šalyse į operų, konkursų, koncertines programas būtų įtraukta raidė „Ž“, nes prie savo pavardės reikalaudavau nurodyti vietovę, iš kur atvykęs – „Žagarę“. Taip vokalinėje pasaulio kultūroje visiems laikams buvo įrašytas jos vardas.“ – apie savo gimtinę kalbėjo garsiausias visų laikų Lietuvos operos solistas.